Onkofertilitet Srbije

Naša misija

Naša misija je da mladim pacijentima koji nisu ostvarili svoje potomstvo a boluju od malignih bolesti ili različitih drugih hroničnih nemalignih bolesti čije lečenje bi dovelo do gubitka reproduktivne funkcije pomognemo ako je moguće da na što efikasniji i brži način izleče svoju bolest a sačuvaju reproduktivnu funkciju i potom u takvim uslovima ostvare trudnoću, trudnoću adekvatno iznesu i dobiju zdravu decu.

Naša vizija

Udruženje za očuvanje fertiliteta i onkofertilitet Srbije objedinjuje multidisciplinarni tim stručnjaka koji proaktivno pomažu pacijentima koji su zabrinuti za buduću neplodnost usled različitih malignih i benignih hroničnih bolesti da sačuvaju svoje šanse za buduću reprodukciju uz adekvatno lečenje primarne bolesti.

Udruženje stalno radi na unapređenju komunikacije i razmeni saznanja uz brže povezivanje sa drugim intenacionalnim organizacijama kao i direktno sa svim stručnjacima koji se bave ovim teškim problemom.

Takođe ima za cilj bolje upoznavanje šire stručne javnosti kao i društva u celini sa ovom tematikom.
To sve omogućava takvim pacijentima lakši pristup i dovodi do bržeg i efikasnijeg tretmana i boljih ishoda lečenja osnovne bolesti kao i kasnijeg ostvarivanja reproduktivne funkcije.

 

Ciljevi organizacije

1. Povezivanje svih stručnjaka iz zemlje i inostranstva, posebno Oncofertility centara, radi razmene podataka i iskustava u cilju osavremenjivanja očuvanja fertiliteta i onkofertiliteta

2. Formiranje registra i jedinstvene baze podataka pacijentkinja u našoj zemlji

3. Podrška pacijentkinjama koje žele da očuvaju fertilitet, a boluju od bolesti koje remete njihovu reproduktivnu funkciju, bilo da je ona maligna, autoimuna ili genetska. Cilj je da se pruže informacije, edukacija i omogući pacijentkinjama da očuvaju fertilitet, a da ne remete lečenje ili tok osnovne bolesti.

O nama

Uvod

Sve je veća populacija mladih pacijentkinja koje oboljevaju od malignih bolesti a da prethodno nisu ostvarile potomstvo i čije bi lečenje dovelo do delimičnog ili potpunog gubitka fertilnosti. Trend odloženog rađanja, koji je karakteristika savremenog razvijenog društva, kao i napredak u medicini zbog uvećane stope ranog otkrivanja kao i ukupnog lečenja i preživljavanja malignih bolesti dovodi do sve većeg broja slučajeva osoba koja žele da ostvare potomstvo nakon onkološkog lečenja ginekoloških i neginekoloških organskih sistema među kojima su najčešći karcinom dojke, hematološki maligniteti, karcinom štitaste žlezde i melanom. Takođe osim pojave maligne bolesti pre ostvarivanja fertiliteta sve je veći broj pacijentkinja koje imaju maligne bolesti koje se otkriju u toku same trudnoće. Svi ovi pacijenti spadaju u izuzetno teške i kompleksne i zahtevaju tretman od strane više različitih visoko specijalizovanih stručnjaka iz različitih oblasti medicine koji mora biti personalizovan za svakog pacijenta pojedinačno a opet u okvirima svih najsavremenijih saznanja i vodiča kliničke prakse.

Istorijat

Klinika za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog Kliničkog Centra Srbije je osnovana 1923. godine kao deo Medicinskog Fakulteta u Beogradu, najveća i najstarija ustanova ovog tipa u Republici Srbiji. Na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog Centra Srbije 1952. godine Franc Novak je uradio prvu radikalnu trahelektomiju što možemo smatrati samim počecima i jednim od temelja razvoja Onkofertiliteta u svetu. Tokom 2010. godine na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog Centra Srbije započeo je projekat Kancer i humana reprodukcija podržan od strane Ministarstva zdravlja kao i Ministarstva nauke Republike Srbije.

Radom na tom projektu na Klinici je formiran multidisciplinarni tim koji radi u okviru Konzilijuma za karcinome i humanu reprodukciju, jedinstven u regionu, koji se kroz interdisciplinarni i individualizovan pristup bavi očuvanjem fertiliteta, ostvarivanjem, adekvatnim vođenjem i završavanjem trudnoće kod mladih pacijentkinja koje imaju maligne bolesti ginekološkog ali i drugog primarnog porekla. U okviru Konzilijuma rade subspecijalisti ginekološke onkologije, infertiliteta i reproduktivne hirurgije, ekspertske perinatologije, ginekološke endokrinologije, pshionkolozi, eksperti ginekološke patologije uz saradnju sa internističkim onkolozima i raditerapeutima i ekspertima sa drugih hiruških i internističkih grana zavisno od porekla i tipa maligne bolesti i subvrste patološke anatomije.

Zbog sve većeg broja pacijenata javila se potreba da se 2020. godine formira i Odeljenje za onkofertilitet i reproduktivnu hirurgiju u okviru koga funkcioniše Savetovalište za onkofertilitet. S obzirom da je Klinika u praktičnom smislu postala centar za najveći broj ovakvih pacijenata iz zemlje ali i regiona Crne Gore i Republike Srpske kao da je iz rada Konzilijuma i odeljenja proizašao značajni naučni doprinosu kroz brojne objavljene publikacije i jedan udžbenik pod nazivom ,,Karcinom, fertilitet i trudnoća’’ Ministarstvo zdravlja je odredilo Kliniku za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog Kliničkog Centra Srbije za Nacionalni referentni centar za Onkofertilitet i očuvanje fertiliteta.

Nacionalni referentni Centar za onkofertilitet i očuvanje fertiliteta usko sarađjuje sa drugim klinikama Kliničkog centra Srbije, Medicinskim fakultetom u Beogradu, drugim medicinskim fakultetima u Srbiji i inostranstvu, naučnim institutima, drugim visokospecijalizovanim medicinskim centrima kao i direktno sa visoko kvalifikovanim ekspertima iz ove oblasti u zemlji i inostranstvu. Nacionalni referentni Centar za onkofertilitet i očuvanje fertiliteta je član Konzorcijuma za Onkofertilitet (Oncofertility Consortium) sa Nortvestern Univerziteta u Čikagu i Međunarodne mreže za kancer, infertilitet i trudnoću (Internation Network on Cancer, Infertility and Pregnancy – INCIP) sa središtem na Univerzitetu u Luvenu, Belgija. Do sada je kroz rad Konzilijuma lečeno više od 900 pacijenata.

Formiranje

U skladu sa aktuelnim trendovima u svetu, kao logična posledica i nastavak svih aktivnosti javila se potreba za formiranjem stručnog profesionalnog udruženja koje se bavi ovim pitanjima te je 2022. godine na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog Kliničkog Centra Srbije gde se nalazi referentni Nacionalni centar za Onkofertilitet formirano Udruženje za očuvanje fertiliteta i onkofertilitet Srbije.

Savremena ginekološka praksa je dovela do razvoja konzervativnog lečenja (poštedna hirurgija – hirurgija očuvanja fertiliteta) kod početnih stadijuma malignih bolesti ginekoloških organa što omogućava očuvanje reproduktivne funkcije u strogo određenim uslovima. U okviru rada Konzilijuma, savetovališta, odeljenja i centra moguće je sprovesti ovakvo lečenje kod početnih stadijuma karcinoma grlića materice, sluznice tela materice i karcinoma jajnika.

Takođe se sprovodi i nehirurško konzervativno lečenje atipične hiperplazije, endometrioidnog karcinoma in situ i ranih stadijuma karcinoma sluznice tela materice – endometrijuma kao i trofoblastnih bolesti. Za sve slučajeve ako je neophodno sprovode se odgovarajuća genetska testiranja u saradnji sa drugim institucijama.

Za potrebe očuvanja feriliteta pre, tokom i nakon lečenja odnosno primene hemio i radioterapije za različite primarne maligne tumora moguće je spovesti različite postupke u vidu transpozicije jajnika, krioprezervaciju tkiva jajnika, oocita ili spermatozoida, testisa (na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog Centra Srbije je 2009. godine osnovan program krioprezervacije a tu se se nalazi i Prva nacionalna banka za krioprezervaciju reproduktivnih ćelija, tkiva i embriona koja je otvorena 2019. godine).

Nakon završetka lečenja u okviru klinike moguće je sprovesti sve vrste arteficijalne potpomognute oplodnje kao i primenu in vitro maturacije jajnih ćelija. Po ostvarivanju trudnoće tom nastupa jednako važan period kod ovakvih pacijenata kao i individualizovano praćenje trudnoće od strane perinatoloških eksperata uz sve vreme adekvatnu i neophodnu stručnu psihoonkološku podršku.