Počelo je prijavljivanje i telefonskim putem i preko portala eUprave za vantelesnu oplodnju reproduktivnim materijalom iz inostranstva. Uvoz kao i kompletan postupak vantelesne oplodnje za žene do 45 godina, finansira država. Mogu se prijaviti parovi, gde jedan partner nema reproduktivne ćelije i zbog toga ne mogu da dobiju potomstvo, ali i žene bez partnera. Za oplodnju i uvoz ćelija se mogu prijaviti i starije žene, ali troškove same finansiraju. Prof. dr Aleksandar Stefanović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKCS kaže za RTS da se u prethodna tri, četiri meseca na njihov kol-centar javilo blizu 400 parova.
„Do sada smo sklopili tri ugovora sa tri evropske banke za uvoz ćelija. U pregovorima smo sa još banaka. Sklopljeni su i u govori sa našim domaćim centrima za vantelesnu oplodnju, onima koji rade ovaj posao o trošku države. Svih šest državnih i 14 privatnih će moći direktno da se obrate stranim bankama i da uvoze ćelije iz inostranstva“, kazao je Stefanović.
Interesovanje je, kaže, prilično veliko.
„U prethodna tri, četiri meseca na naš kol centar javilo se blizu 400 parova, od toga je 240 tražilo jajne ćelije, ostali su bili za spermatozoide. Imamo i 55 žena bez partnera i koje imaju pravo da o trošku države rade ove postupke. Pre nekoliko dana je uveden i portal preko eUprave. Za pet dana se prijavilo oko 260 pacijenata“, dodaje Stefanović.
Prema njegovim rečima, na Klinici u Višegradskoj je više parova i jedna žena bez partnera ušla u proceduru i sa domaćim i sa uvezenim ćelijama.
„Pošto postupci traju određeno vreme, naši pacijenti su u različitim fazama, neki su čak i okončani. Čekamo rezultate i nadamo se prvim trudnoćama“, ističe Stefanović.
Ukazuje da je Srbija zemlja koja ima najbolje uslove u vezi sa vantelesnom oplodnjom.
„Ne finansiraju se samo postupci o trošku države, nego i uvoz ćelija, što je dosta skupo. Možda je Izrael tu blizu po uslovima sa nama. Znamo da postoji neograničen broj pokušaja vantelesne oplodnje, da su dozvoljeni i pokušaji ženama koje imaju već jedno dete. Država je u prethodnom periodu zaista užasno puno uradila na ovom planu“, naglasio je Stefanović.
Podseća da kada je reč o ćelijama iz uvoza postoji pravo na tri stimulisana pokušaja sa doniranim spermatozoidima, pravo na tri pokušaja sa jajnim ćelijama i tri kriotransfera i za pacijente besplatne ćelije iz inostranstva.
U Višegradskoj je, dodaje od početka godine rođeno oko 4.600 beba i očekuju da ih do kraja godine bude oko 5.000.
„Otprilike na nivou od prošle godine. Krenuli smo u uvoz ćelija iz inostranstva i nadamo se da ćemo ubuduće imati više domaćih donora. Banka nije zatvorena za domaće donora“, zaključio je Stefanović.
Tekst preuzet sa https://rts.rs
Budi u toku sa svim vestima vezano za borbu za poboljšanje fertiliteta u Srbiji.