Intervju za list Politika:
I žene s karcinomom mogu da rode zdrave bebe

Sutra počinje međunarodni simpozijum posvećenonkofertilitetu – U poslednjih dvadeset godina 84 trudnice s karcinomom u trudnoći operisane su na Klinici za ginekologiju i akušerstvo KCS i postale majke.

U organizaciji Udruženja ginekologa i obstretičara Srbije, Crne Gore i Republike Srpske sutra u Bečićima počinje 21. međunarodni kongres ginekologa, u okviru koga će biti održan prvi međunarodni simpozijum Udruženja za očuvanje fertiliteta i onkofertilitet Srbije. Predsednica srpskog udruženja za očuvanje fertiliteta i onkofertilitet profesor dr Katarina Stefanović ne krije zadovoljstvo što će lekari iz naše zemlje s gostima iz inostranstva podeliti svoja iskustva u lečenju onkoloških pacijenata kojima su pomogli da postanu roditelji i u razgovoru za „Politiku” s ponosom ističe podatak da su u poslednjih dvadeset godina 84 trudnice sa karcinomom u trudnoći operisane na Klinici za ginekologiju i akušerstvo KCS i rodile zdrave bebe.

– Maligni tumori su sve češći i u mlađem uzrastu: od njih obolevaju i veoma mlade žene, ali i trudnice. Međutim, zahvaljujući napretku medicine, mi možemo lečiti karcinom tokom trudnoće ili imati tzv. poštedne operacije reproduktivnih organa kod žena koje nisu rađale, kako bi one mogle da zatrudne i iznesu trudnoću kada završe sa lečenjem od karcinoma. Nauka nam je dozvolila i da zamrznemo jajne ćelije ili tkiva jajnika onim ženama kojima predstoji lečenje od karcinoma, jer je terapija često veoma invazivna i može ugroziti reproduktivnu funkciju jajnika. Istovremeno, radimo i zamrzavanje spermatozoida muškarcima kod kojih je otkriven maligni tumor, jer terapija može ugroziti i reproduktivnu funkciju testisa. Svim ženama koje su imale maligni tumor i koje su veoma motivisane da postanu majke, kažemo da kancer nije nikakva prepreka za ostanak u drugom stanju, ali ove trudnoće moraju da se planiraju i vode u specijalizovanim ginekološkim ustanovama i u njihovom lečenju učestvuje ceo tim lekara, u kome se nalazi ginekolog, onkolog, perinatolog, hemioterapeuti i doktori drugih specijalnosti. Lečenje kancera u trudnoći je veoma delikatan zadatak, jer stalno moramo da brinemo kako da sačuvamo zdravlje majke, a ne ugrozimo plod – ističe naša sagovornica, koja je i načelnica odeljenja za očuvanje fertiliteta i onkofertilitet Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCS.

Ona podseća da je 2010. godine započet projekat Ministarstva za nauku i tehnologiju pod nazivom „Kancer i humana reprodukcija”, nakon čega je došlo do formiranja istoimenog konzilijuma, kroz koji je prošlo oko hiljadu pacijentkinja čija je plodnost ugrožena prethodnim lečenjem karcinoma ili tumorom u trudnoći.

Pre dve godine Klinika za ginekologiju i akušerstvo proglašena je za nacionalni referentni centar za očuvanje fertiliteta i onkofertilitet, a multidisciplinarnost i timski rad postali su imperativ u radu ovog centra. Jedan od primera dobre saradnje je i prva uspešno izvedena laparoskopska operacija uklanjanja tumorski izmenjenog bubrega u trudnoći koju je predvodio tim urologa. Program zamrzavanja reproduktivnih ćelija, vezan za onkofertilitet, radi se od 2009. godine, a na Klinici za ginekologiju i akušerstvo postoji psihoonkološko savetovalište, kao i savetovalište za onkofertilitet u kome sve žene mogu da porazgovaraju o svojim strahovima sa stručnjacima.

– Načini očuvanja plodnosti zavise od mnogo faktora: tipa lečenja, tipa tumora, zamrzavanja reproduktivnih ćelija i tkiva, poštednih ginekoloških operacija, hormonskog lečenja početnih promena materilne sluznice… Savremeno lečenje maligne bolesti podrazumeva ne samo uspešno lečenje karcinoma personalizovanim pristupom već i dobar kvalitet života nakon završenog lečenja. To je korak dalje u medicini, jer se život mora nastaviti dalje – kaže naša sagovornica.

Ona dodaje da će pored stručnjaka sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCS, svoje iskustvo na predstojećem kongresu podeliti i ginekolozi i obstretičari iz zemlje i inostranstva. Među njima se nalazi i dr Jovana Leković iz Centra za reprodukciju Mount Sinaj u Njujorku, dr Tereza Vudrof sa Nortvestern univerziteta u Čikagu, koja je jedan od osnivača onkofertiliteta u svetu, profesor Filip Moris, predsednik evropskog Udruženja za ginekološku onkologiju, profesor Miroslav Đorđević, vodeći svetski hirurg u oblasti promene pola, i profesorka Vesna Kesić, vođa tima za kancer i humanu reprodukciju i jedna od najzaslužnijih za početak onkofertilteta u našoj zemlji.

 

Preuzeto sa sajta Politika.rs